Chciałem chronologicznie cytować przemyślenia z mojej poprzedniej strony, ale kiedy obserwuję rzeczywistość na pierwszy plan wracają przemyślenia, które spisałem 15 kwietnia 2017 r.:

Obserwując rzeczywistość dochodzę do wniosku, że coraz trudniej o rzetelną informację.

Manipulowanie informacjami, po przez artykułowanie wyłącznie tych faktów, zdarzeń i wypowiedzi, które są „wygodne” dla poparcia określonej (jawnej lub niejawnej) tezy, jednocześnie pomijanie faktów, które są „niewygodne” jest obecnie na porządku dziennym – wystarczy obejrzeć główne wydania dzienników informacyjnych.

Jak sobie poradzić z wybiórczym opisem rzeczywistości?…..

Oto kilka moich rad:

1. Medal ma zawsze dwie strony, tak jak kij ma dwa końce.
Tzn. bardzo rzadko występują sytuacje, w których wina leży wyłącznie po jednej stronie, a druga strona jest całkowicie niewinna.

2. Nie oceniaj ludzi.
Tzn. od tego jest Ktoś inny.

3. Oceniaj sytuacje i czyny.
Lecz nie zapominaj o pokorze względem swojej niewiedzy.

4. Bądź ostrożny wobec kategorycznych osądów.
Tzn. zwróć uwagę, że rzeczywistość, która nas otacza to często bardzo skomplikowane zjawiska. Proste rozwiązania dotyczą zazwyczaj prostych przypadków a nie złożonych sytuacji.

5. Bądź ostrożny względem wszelkich uogólnień.
Tzn. gdy ktoś wrzuca wszystkich do jednego wora… bądź ostrożny względem niego.

6. Pogódź się z tym, że wobec pewnych decyzji nie można natychmiast stwierdzić ich słuszności.
Tzn. poczekaj z oceną, czas będzie Ci pomocnikiem.

7. Weryfikuj opis rzeczywistości w wielu źródłach.
Tzn. uświadom sobie, że są ludzie, którym nie chodzi o przekazywanie rzetelnego obrazu rzeczywistości, lecz o przedstawianie faktów w określonym podtekście (często chodzi o działanie na Twoją podświadomość).

8. Wypowiedzi ludzi konfrontuj z rzeczywistością.
Tzn. uświadom sobie, że są ludzie, którzy wypowiadają się bardzo sprawnie i przekonywująco, jednak ich twierdzenia nie mają poparcia w rzeczywistości.

9. Zwróć uwagę na deklaracje, które ktoś składa.
Tzn. z reguły czas pokaże kto mówił prawdę, a kto manipulował.

10. Zwróć uwagę na język prelegenta.
Tzn. ogranicz swoje zaufanie względem osób, których wypowiedzi charakteryzuje ignorancja i pogarda względem drugiej strony.

A co myślę dzisiaj 20 stycznia 2020 r.? Hmm…. niestety sytuacja nie uległa zmianie, od lewa do prawa tamta refleksja wydaje się wciąż aktualna.